Chráníme hodnoty, na kterých záleží

Dispečink NON-STOP 597 075 300

Program výhod

Chcete si pořídit kamerový systém? Ujasněte si svá očekávání

1. 11. 2022   |   Služby

To, jak bude ve výsledku váš kamerový systém kvalitní a spolehlivý, ovlivňuje celá řada faktorů. Hned na začátku je ale na místě udělat si co nejjasnější představu o tom, jaká jsou vaše očekávání od kamerového systému. Jaké otázky si v tomto směru položit?

Jaké otázky si položit a v čem si udělat jasno

Mezi nejčastější otázky, ve který je obvykle potřeba mít jasno hned na začátku, patří to, co vlastně mají kamery sledovat. Pak také, jak si má systém počínat v případě, že se v záběru objeví to či ono, jak dlouhá bude doba záznamu u jednotlivých kamer, kde se tyto informace budou uchovávat, popřípadě kam se budou obrazové informace přenášet. Podle toho, k čemu potřebujete kamerový systém využít, se pak projektant bude rozhodovat při vlastním návrhu a bude s vašimi očekáváními pracovat.

Pojďme se nyní podívat na to, jaké konkrétní otázky byste si měli před pořízením kamerového systému položit. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK10 rizik, která ohrožují kamerové systémy

Co chci kde vidět (slyšet) a z jaké vzdálenosti?

Moderní kamery poznají ze vzdálenosti 60 metrů, že se jedná o člověka. Na 30 metrů rozpoznají, že se jedná o muže či ženu a na 15 metrů identifikují, o koho se jedná. Už víte, jak široký záběr potřebujete? Aby se tam všechno vešlo?

V jaké kvalitě (detailu) záběry potřebuji ve dne a v jaké v noci?

Kamera vidí vždy jen odraz světla (tak jako lidské oko). Ve dne snímá odražené paprsky slunce a večer je potřeba volit mezi přísvitem viditelným lidským okem, nebo infračerveným. Zvolíte-li infračervený přísvit, který lidské oko nevidí, budou noční záběry černobílé. Takže pokud chcete i večer monitorovat v barvách, budete si muset pořádně posvítit.

Kolik dní budu chtít záznam ke konkrétním záběrům uchovávat?

Jsou místa, kde vám stačí záznam v řádu několika hodin a místa, kde je lepší mít záznamy uloženy alespoň 14 dní. Něco jiného je zjistit ráno, že vám večer někdo chodil po zahradě a podívat se do záznamu pár hodin zpátky a něco jiného je řešit, kdo vám zhruba v horizontu posledního týdne (než se na to přišlo) odnesl půlku hromady dřeva na topení.

Budu chtít využívat inteligentní funkce, jako je identifikace obličejů a vozidel?

Zajímá mě informace, že kolem mojí kamery prošel Karel či Pavla? Nebo chci na základě obličeje ovládat například otevření vchodu do firmy? Co kdyby mi kamera uměla zaslat zprávu vždycky, když mi někdo postaví auto na moje parkovací místo, nebo před můj vjezd? Chcete automaticky číst a ukládat registrační značky?

Budu chtít pracovat s detekcí překročení nějaké hranice, vstupu do oblasti, pohybu atd.?

Využijete kamerový systém pro sledování toho, zda vám někdo leze přes plot, chodí po pozemku anebo tam třeba jen nechal zaparkované auto v době, kdy tam nemá co dělat?

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak docílit klidu, pohody a bezpečí ve vašem bydlení

Kde bude umístěno zařízení se záznamem?

Máte dobře zabezpečené místo, kam není volný přístup? Nebo naopak musíte mít nahrávací zařízení na chodbě ve společných prostorech? Jak dobře bude potřeba zabezpečit záznamové zařízení a informace na něm uložené?

Jak budu k systému přistupovat (vzdáleně z mobilu nebo místně z počítače)?

Bude vám stačit, že se na záznam podíváte jen přímo u nahrávacího zařízení, nebo budete chtít k záznamu a on-line obrazu přistupovat i vzdáleně přes internet?

Kdo bude mít oprávnění k systému přistupovat?

Kolik bude uživatelů systému? Komu dáte právo kamery sledovat, prohlížet záznamy a mazat je? Kdo bude mít jen omezená práva pro sledování, ale například bez možnosti záznam exportovat nebo jej mazat? 

Potřebuji řešit náhradní zdroj napájení pro případ výpadku elektrické sítě?

Co se stane, když někdo vyhodí pojistky nebo jinak vypne elektřinu? Co když to někdo udělá záměrně? Budete připraveni i na takový scénář?

Jak budu chránit záznam na rekordéru a ostatní komponenty proti vnějším rizikům?

Mám jasno v tom, jak ochránit kamerový systém před riziky?

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak zabránit falešným poplachům

Jak rychle potřebuji servis v případě poruchy a kdo to bude řešit?

Jsou pro mě záběry a záznam natolik důležité, že v případě poruchy potřebuji rychlý servis, nebo si klidně počkám 30 dní na vyřízení reklamace a mezitím systém využívat nebudu?

Co mě čeká jako správce osobních údajů?

Budu si náležitosti legislativy zpracovávat sám, nebo budu od realizátora požadovat i dokumentaci určenou pro provoz kamerového systému? Budu správcem osobních údajů já, nebo tuto povinnost deleguji na někoho jiného?

Obraťte se na nás

Jakmile si ve svých očekáváních uděláte jasno, je na místě poptat konkrétní kamerový systém. V tomto ohledu vám rádi pomůžeme. Obraťte se na nás.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Získejte od nás tipy a rady do e-mailu

  • Automaticky vás upozorníme na nový článek.
  • Tipy, rady, návody pro lepší bezpečnost.
  • Získáte prémiové informace a postupy.

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více »

Top