Chráníme hodnoty, na kterých záleží

Dispečink NON-STOP 597 075 300

Program výhod

Drátový vs. bezdrátový alarm: plusy a mínusy

19. 3. 2022   |   Tipy, triky, zajímavosti

Co je lepší drát nebo bezdrát? Máte obavu z instalace, řezání drážek pro kabeláž do zdiva, malováním atd. Nevíte jak to vychází finančně? Nabízíme Vám informace tak, jak je předkládáme zákazníkům my.

Není systém jako systém

Zabezpečovací systémy se liší v mnoha ohledech. Můžete pořídit zabezpečovací zařízení do auta v podobě adaptéru do 12V autozásuvky, na webu najdete i zařízení na baterie slibující provoz po dobu týdnů. Pak konečně naleznete sekci obsahující pevně instalovaná profesionální řešení.

Profesionálním systémem je ten, který:

Takové zařízení má jistou náročnost na vlastní spotřebu a není tedy zcela možné, aby bylo dlouhodobě provozováno z akumulátorů. Potřebuje zdroj energie. Potřebuje připojení k napájení z rozvodné sítě. A proto…

Zcela bez drátů to nejde nikdy

Pokud jste se rozhodli pro profesionální systém, je potřeba najít bezpečné místo pro umístění jeho hlavního jádra, tzv. ústředny¨, nebo chcete-li centrály.

Zde je potřeba vyřešit přívod napájecího kabelu, bez kterého bychom systém nenainstalovali. Někteří uživatelé to vyřeší připojením do stávající zásuvky. Pokud ale v místě instalace není, je potřeba to nějak zajistit a drát je na světě.

Další kabeláž vás čeká v případě, že k centrální ústředně povedete kabel k internetu nebo rádiovému vysílači. Ostatní už lze skutečně vyřešit bezdrátovou komunikací.

Klávesnice, siréna, detektory a další periférie

Instalace centrální ústředny je hotová. A vy k ní nyní potřebujete připojit veškeré periferie, které budou sloužit k ovládání, detekci a signalizaci. Různí výrobci nabízí různá provedení, jenž mají svá pro a proti. Podívejme se tedy na to, která to jsou.

Výhody a nevýhody bezdrátových periferií

Jednoznačnou výhodou hovořící pro bezdrátový systém je snadná instalace bez nutnosti tahání kabeláže. Dokonce se u takového systému dají v budoucnu podle potřeb přemisťovat periferie na libovolná místa v objektu.

Jediné, co nás v tomto případě limituje, je dosah rádiového signálu od vlastní centrály. Výrobci uvádí různé hodnoty možné vzdálenosti periferie od rádiového vysílače centrální ústředny. Hodnoty se liší podle toho, je-li periferie v budově (počet příček, konstrukce příček atd.) nebo ve volném prostranství.

Mimo výše uvedené skutečnosti vše ostatní hovoří spíše proti. Bezdrátové systémy jsou závislé na bateriích, a ty je potřeba čas od času vyměnit. Perioda výměny záleží na tom, jak často je detektor aktivován, a na prostředí, v jakém je nainstalován.

Aktivace detektoru totiž vyžaduje nejen jeho „bdělost“, aby zachytil a detekoval sledovaný jev jako pohyb, otevření dveří, kouř, plyn atd., ale i jeho schopnost tuto informaci odvysílat a předat do centrální jednotky. Taková věc vyžaduje energii a tu zajišťují baterie, jejichž výdrž závisí na teplotě okolního prostředí.

Proto lze u venkovních detektorů obzvláště v zimních obdobích předpokládat nižší životnost baterií. Výměna pak probíhá v intervalech 1–3 roky. Samotná výměna ale také nese svá rizika. Obzvláště v prostorech vymalovaných na světlé odstíny hrozí, že se při opakovaném servisním zákroku něco umaže. Ani jeho opětovné otvírání a zavírání nemá pozitivní vliv na životnost plastových částí spojovacích prvků.

TIP: Za účelem ochrany stěn při výměně baterií v periferiích používají zkušení technici bílé textilní rukavice, které otisk prstu nebo zpocené dlaně na zdi eliminují.

Poslední ranou do týlu bezdrátových řešení je jejich „usínání“. Jde opět o vlastnost vytvořenou pro úsporu vložených baterií.

Představte si, jak dlouho by vydržely baterie například v bezdrátové pohybovém detektoru ve vaší kanceláři nebo v obývacím pokoji, kdyby neustále reagovaly na pohyb a vysílaly informace o pohybu v prostoru do centrální ústředny. Detektor totiž neřeší, jestli je systém zajištěn (zakódován) či nikoliv.

Detektor signalizuje, co zjistil. A je na centrální ústředně, aby s informací pracovala dále. Takový detektor by dlouho nevydržel, a proto výrobci vymysleli režim „usni a vzbuď se až za chvíli“.

Ve skutečnosti tedy bezdrátový detektor předá informaci o detekovaném pohybu do ústředny jen, když jej zachytí poprvé a pak se na nastavenou dobu uvede do režimu spánku. Po uplynutí nastavené doby se vzbudí a opětovně začne prostor detekovat. Pokračuje-li příčina prvního poplachu, celá akce se opakuje. Nastavením detektoru na prodlevy např. 1 nebo 5 min. se životnost vložených baterií prodlužuje.

V praxi to vypadá tak, že předaná informace na uživatele prostřednictvím např. mobilní aplikace nebo na pult centralizované ochrany dorazí jednou. A následně ze stejného detektoru až po uplynutí doby, po kterou detektor „usnul“. Poplach se samozřejmě vyhlásí a siréna se rozezní, ale uživatel nebo operátor se o tom, zda jde o skutečný poplach dozví až z dalších detektorů nebo po uplynutí doby „spánku“.

Výhody a nevýhody drátových periferií

Zde začněme jednoznačnou nevýhodou: nutnost instalace kabeláže. To znamená náročnější podmínky pro instalaci nebo následné přemisťování periférií v budoucnu z důvodů změny dispozic nábytku, zařízení jednotlivých pokojů či kanceláří. Vše ostatní hovoří pro.

Drátové periferie komunikují neustále v reálném čase a „neusínají“. Není potřeba v nich měnit baterie (až na výjimky, kdy je baterie záložním zdrojem). Jsou konfigurovatelné ze softwarového prostředí centrální ústředny, a hlavně lépe snášejí venkovní teploty.

Jak je to s cenou

Bezdrátové periferie mají vyšší pořizovací i provozní náklady. Pravda, ušetří se zde na instalaci, ale ne vždy je to tak.

Drátové detektory mají nižší pořizovací i provozní náklady, a ne vždy je pravda, že instalace kabeláže zabezpečovací systém tzv. prodraží.

Zde je každý případ potřeba posuzovat individuálně a podívat se na obě cenové varianty řešení. Výsledný rozdíl v ceně je totiž částka, za kterou stojí buď budoucí pravidelná výměna baterií a akceptace s „usínáním“ detektorů, nebo to bude daň za nepořádek při instalaci.

A co lze tedy doporučit?

Pokud stavíte nebo provádíte rekonstrukci, určitě doporučujeme drátovou variantu. Ta je mimo jiné docela přípustná i tam, kde jsou sádrokartonové podhledy, které umožní snadnější instalaci.

Pokud nechcete řešit kabeláž a dáte přednost bezdrátovému systému, zvažte pečlivě počet použitých detektorů. Resp. jejich následné rozmístění tak, aby poplachové informace chodily ze dvou detektorů a byly tak výsledkem potvrzení toho, že se skutečně něco děje.

A nejlepší je nechat si zhotovit nabídky na obě varianty a rozhodnout se, jestli vám to za to stojí!

Sdílejte článek na sociálních sítích

Získejte od nás tipy a rady do e-mailu

  • Automaticky vás upozorníme na nový článek.
  • Tipy, rady, návody pro lepší bezpečnost.
  • Získáte prémiové informace a postupy.

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více »