Chráníme hodnoty, na kterých záleží

Dispečink NON-STOP 597 075 300

Program výhod

10 TIPŮ, jak udržet zloděje mimo vaši garáž

5. 10. 2021   |   Tipy, triky, zajímavosti

U většiny rodinných domků nebo také firem je garáž naprosto neodmyslitelnou součástí. Ať už slouží jako pokojík pro vašeho plechového mazlíčka, je určena pro uschování hobby nářadí nebo ji naopak využíváte jako útočiště pro drahé stroje nezbytné k vaší práci, je potřeba se postarat o její spolehlivou ochranu.

TIP 1: Správné osvětlení okolo garáže

Nejen v kriminálkách zloději rádi pracují v noci. I v běžném životě se nezvaní hosté rádi spoléhají na úkryt, který jim poskytnou temné stíny v okolí vaší garáže.

Pokud jim tedy chcete práci pořádně ztížit, nainstalujte na vhodná místa světla s čidly pohybu. Vytvoříte tím první psychologickou bariéru, kterou bude muset zloděj překonat.

Důležité je mít světla nejen při vstupu do garáže, ale také v zadní části objektu, kde se může snadno ukrýt. Správné osvětlení by tedy mělo být prvním krokem při zabezpečení garáže, které každému nočnímu návštěvníkovi napoví, že si na ochraně majetku dáváte skutečně záležet.

TIP 2: Zkontrolujte terénní úpravy

Mít okolo celého domu vysoké túje, které vás oddělují od sousedů, je sice skvělý způsob, jak dosáhnout opravdového soukromí, stejně příjemný pocit tím ovšem dopřejete také každému, kdo k vám přichází s nekalými úmysly.

Zkuste tedy zvážit, zda je pro vás skutečně důležité mít okolo celého pozemku vysoké keře či stromy, za kterými se zloděj snadno schová, zvláště tedy u vstupu do domu či garáže.

Naopak výsadbou malých trnitých keřů pod garážovými okny můžete zloděje odradit. Nejen možností nepříjemného poranění, ale také z důvodu hluku, který může polámáním keřů vzniknout.

TIP 3: Zavírejte garážová vrata!

Ať tomu věříte nebo ne, stačí se projet ulicí rodinných domů a určitě narazíte na několik otevřených garáží. Pro tipaře tak slouží jako zářící výkladní skříň, která mu během okamžiku prozradí, jaké cennosti v garáži ukrýváte. Naučíte-li se garážová vrata zavírat, minimalizujete riziko krádeže až o 50 %!

Toto vysoké riziko potvrzuje i americká studie z Arizony. Sdružení vlastníků domů si zde stanovilo pravidlo, které nařizovalo mít stále zavřená garážová vrata. A z tohoto opatření jasně vyplynulo, že krádeže v domech poklesly o neuvěřitelných 50%. Celý článek o zmíněné studii můžete najít zde: STUDIE

TIP 4: Nenechte nikoho nahlížet do vašeho soukromí!

Tipaři nenápadně obcházejí váš dům v průměru 2 až 3 týdny. Teprve poté se rozhodnou, zda stojí riziko vloupání za to. Pečlivě sledují, kdo v domě bydlí, kdo z něj vychází, ale také to, kdy je dům prázdný. A na základě získaných informací si tvoří plán, kdy vás navštíví.

Rozhodujícím momentem pro vloupání je tedy i skutečnost, zda jde vidět přes okno do vašeho domu. Už jen jednoduchými stínícími prvky, jako jsou žaluzie či rolety v oknech, můžete zlodějům značně znepříjemnit práci.

Stejně jako zvenčí neprůhledná fólie v oknech garáže tak zastínění oken funguje jako nezbytná součást prevence před tipaři.

TIP 5: Pozor na automatické otevírání dveří či vrat garáže na dálku.

Pro zkušené zloděje je dálkový ovladač garážových dveří jako pozvánka do objektu. Jste-li v hledáčku tipařů, pak věřte, že je pro ně velmi snadné vám dálkový ovladač odcizit a využít jej pro následnou krádež. A mnozí majitelé si ani neuvědomí, že byli o dálkové ovládání oloupeni.

Namísto toho uvažují, kde jej mohli zapomenout, nebo kde jim vypadlo. Hrozbou mohou být také hackeři, kteří pomocí speciálních zařízení umí zachytit a zkopírovat signál z vašeho starého dálkového ovladače garážových vrat. Poté mohou vyslat zkopírovaný signál do vašeho otvírače vrat a ta tak snadno otevřít.

Pokud se ovšem ani přes toto varování nechcete vzdát svého pohodlí, nezoufejte. Existují totiž daleko sofistikovanější systémy odemykání garážových dveří či vrat, které pracují přes mobilní aplikaci. Nejen, že bude vstup do garáže lépe zabezpečen, ale navíc s sebou nebudete muset nosit další zařízení.

TIP 6: Přidejte si na garážová vrata mechanický zámek.

Zkušení recidivisté vědí jak otevřít garážová vrata do 10 sekund. Existuje mnoho jednoduchých způsobů jak toho dosáhnout. Ať už vyháčkování nouzového mechanismu dveří, či vyháčkování obyčejných zámků. Proto je v dnešní době opravdu nezbytné, aby vaše garážová vrata měla další mechanické uzamčení. Slabinou u zasunovacích garážových vrat je totiž nezabezpečené místo nahoře v kloubu posouvání.

Zabezpečte si proto garážová vrata dodatečnou mechanickou zábranou.

TIP 7: Zkontrolujte zárubně garážových vrat!

Nezvaní návštěvníci často rádi využívají i méně znatelných slabin. A patří do nich také nedostatečně upevnění zárubní či upevnění zasouvacích kazetových vrat garáže do jejich zdí.

Pokud není uchycení dveří zalité betonem nebo zabezpečeno silnými šrouby, stačí trochu mechanické síly a garážová vrata poskytnou snadný přístup do vašeho království.

U zabezpečení vstupních dveří domu je nutné mít několika bodové uzavření dveří, u garážových vrat je zase potřeba dbát na to, aby byly správně ukotveny do pevných zdí garáže.

TIP 8: Pravidelná kontrola mechanismu

Jedním z častých omylů je také ten, že mechanické zabezpečení garážových dveří vydrží po celý život. Bohužel tomu tak není. Nezapomínejte tedy na pravidelnou údržbu garážových vrat. V případě motorového zavírání kontrolujte posouvací mechanismus, uzamykací lanko a jeho upevnění.

Rovněž je potřeba myslet na to, že garážová vrata jsou více zatížena povětrnostními podmínkami, a pravděpodobně budou dříve náchylné na korozi.

TIP 9: Slabé místo v garáži? Vstup do domu.

Je garáž součástí vašeho domu? Nachází se v ní vstup do bytu? Nezapomeňte, že pro mnohé recidivisty je vstup do garáže dalším způsobem, jak se dostat přímo k vám domů. Proto takovému vstupu věnujte patřičnou pozornost.

Namontujte si na dveře bezpečnostní zámek, rámy dveří mějte vylité betonem a zvažte také elektronické zabezpečení magnetem nebo vsaďte na velmi účinný alarm do garáže.

TIP 10: Instalujte elektronické zabezpečení garáže i celého domu

Pokud chcete svůj majetek před tipaři a dalšími nezvanými návštěvníky efektivně ochránit, bude potřeba se zaměřit nejen na mechanické, ale také elektronické zabezpečení. Dům nebo garáž, na nichž jsou nainstalovány bezpečnostní kamery, které 24 hodin monitorují chování na vašem pozemku, jsou většinou naprosto dostačující zábranou.

Odcizení či poškození majetku mají na svědomí většinou recidivisté, kteří již mají nějakou tu trestnou činnost za sebou. A věřte tomu, že kamery vůbec nemají v lásce. Na základě pořízených záznamů je totiž většinou čeká nepříliš příjemný pobyt ve vězení. Právě proto si raději vyberou sousední dům, či jinou nemovitost, kde je riziko odhalení nižší.

Tato fakta dokládají také statistiky kriminality v ČR, které ukazují, že objasněnost takových případů dosahuje maximálně 30 %. Právě proto je v posledních letech bezpečnostní systém tak oblíbeným ochranným prvkem, mezi přední výrobky pak patří určitě elektronické zabezpečení Jablotron.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Získejte od nás tipy a rady do e-mailu

  • Automaticky vás upozorníme na nový článek.
  • Tipy, rady, návody pro lepší bezpečnost.
  • Získáte prémiové informace a postupy.

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více »